ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETİNİZE FAYDALARI!

Araç Kiralama Masraflarını Şirket giderlerinden Düşebilir miyim ? diye düşünüyorsanız bu makaleyi sona kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Araç Kiralamanın öncelikle Faydalarını Basitçe Sıralayalım :

  • Kiralama Faturalarını Gider olarak Muhasebeleştirerek KDV ve Vergi İndirimi Sağlarsınız (Makalenin alt kısmında detaylı açıklama yapılmıştır.)
  • Aylık sabit ödemeler ile nakit akışında avantaj elde edersiniz.
  • Araç satın almak için kullanılan kaynakları Kiralık Araç yöntemi ile sermayenize ekleyebilirsiniz
  • Kiralık Araç ile satın aldığınız ve ikinci el değer riski yaşamazsınız ve formaliteleri ile uğraşmazsınız.
  • Otomobilinizin Denetim pulu, Zorunlu Mali Trafik sigortası, Kasko, Muayene ve vergi işlemlerini takip etmezsiniz, ayrıca Bu sorumluluklardan doğacak tüm maddi kayıplarda kiralık araç yöntemi ile cebinizde kalır.
  • Kiralık araç ankara Firmalarından olan Sevgi Oto Kiralama‘dan kiralamış olduğunuz kiralık araçların tamamı bakımlı ve full kaskoludur. Kiralık oto ile otomobilinizin yağ ve filtre değişimleri, motor bakımları, mevsimsel lastik değişimleri için zaman ve para ödemezsiniz.
  • Kiralık araç sayesinde aracınız kaza yapması, arızalanması, muayene günü veya serviste kalması gibi durumlarda araçsız kalmazsınız. İşinize veya Yolunuza durmadan devam edersiniz. (assist araç hizmeti )

Şimdi İse yeni Çıkan Yasayı

Biraz İnceleyelim :

 01 Ocak 2020′ DEN İTİBAREN KİRALIK ARAÇ VE KİRALANA BİNEK OTOMOBİL GİDERLERİNİN MUHASEBE KAYDI

BİNEK OTOMOBİL KİRALANMASINA İLİŞKİN mUHASEBE KAYIDI

Bilindiği üzere 7194 sayılı kanunla binek otomobillerin giderine yönelik bir takım gider kısıtlamaları 01.01.2020’den itibaren yürürlüğe girmiştir. Maalesef ki Tüm dünya ile beraber Güzel ülkemiz TÜRKİYE‘de malum Corona virüs (covid-19) ile mücadele etmektedir. Bu salgın sebebi ile her sektörde olduğu gibi Kiralık Araç sektöründe de bazı kısıtlamalar gelmiştir. Bu kısıtlamalardan birisi de kiralık araç giderlerine ilişkindir. Düzenlenen kiralık araç muhasebe kayıtlarını daha karmaşık hale getirmiştir.

Binek Otomobilleri için gider olarak dikkate alınabilecek kira tutarı 7194 sayılı kanun ile 5.500 TL olarak belirlenmiştir. Aynı kanunun geçici 91’inci madde hükmü gereği 5.500 TL2lik indirim konusu yapılabilecek tutar sınırı yeniden değerlendirmeye tabi tutulmamıştır. Bu nedenle kiralık araçlarda ticari kazanç ve serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerinin 2020 yılında gider olarak dikkate alabilecekleri aylık kira bedeli 5.500 Tl olacaktır.

ÖRNEK VERECEK OLURSAK :

Buna göre, 2 adet binek otomobili için ödenen 14.000 TL’lik kira bedelinin 11.000 TL’lik (=5.500 TL * 2) kısmı gider olarak dikkate alınabilecek, kalan 3.000 TL ise KKEG olarak dikkate alınacaktır. Ayrıca 14.000 TL’lik araç kira bedeli ile ilgili KDV tutarı olan 2.520 TL’nin 1.980 TL’si (=11.000 TL /14.000 TL * 2.520 TL) indirilecek KDV olarak dikkate alınacak, kalan 540 TL (= 2.520 TL – 1.980 TL) ise indirilecek KDV olarak dikkate alınmayacak ve KKEG olarak kayıtlara intikal ettirilecektir.