Corona Virüs (Covid-19) ve Turizm!

Corona Virüs (Covid-19) ve Turizm!

Corona Virüs Türk adı ile korona virüs (covid-19) salgınının dünyayı etkisi altına aldığı artık bilinen bir gerçektir. Tüm dünyada devletlerin ve Hükümetlerin almış olduğu karantinalar, kısıtlamalar ve seyahat yasakları nedeniyle dünya ekonomisi’nin neredeyse yüzde On %10 kısmına tekamül eden turizm sektörü çok zor günler geçirmektedir.

Dünyanın en çok turiz çeken ülkeleri olan Fransa, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin,İtalya ve Türkiye de otellerin doluluk oranları rekor seviyede bir düşüş yaşamıştır. Ekonomisi büyük ölçüde turizm sektörüne bağlı olan Tayland,Filipinler,Endonezya,Macao gibi uzak doğu ülkeleri modern tarihlerinin turizm açısından en kötü sezon başlangıcını yaptı.

Ankara Oto Kiralama firmalarından olan Sevgi Oto Kiralama ;

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden olan, Avrupa’da en çok turist çeken 4. Ülke konumunda bulunan Türkiye’de otellerin normaldeki doluluk oranları %70 – %100 arası seyrederken Corona Virüs Türk adı ile korona virüs (covid-19) salgını sebebi ile bu oran %10- %20 seviyelerine kadar düşmüştür.

Türkiye’nin Mart 2020 otel dolulukları, 2019 yılının aynı dönemine %55,2 azalarak %28,6 olarak kaydedildi. Mart 2019 da bu oran %63,8 olmuştur.

Ankara Oto Kiralama firmalarından olan Sevgi Oto Kiralama İstanbul’un Mart 2019’da %72,1 olan doluluk oranı Mart 2020’de %59,8 seviyesine kadar gerileyerek ortalama %29 oranında küçülmüştür.

Araç Kiralama yı bünyesinde barındırma özelliği de olan turizm sektörünün verilerine göre; Türkiye Otelciler Birliği’ nden (TÜROB) Türkiye’nin yaz mevsiminde en çok turist çeken şehri olan Antalya’da Mart 2020 Otel doluluk oranları bir önceki yıla oranla %49,4 azalarak %29 seviyelerine kadar geriledi.

Turizm Sektörü ve Araç Kiralama!

Araç Kiralama artık globalleşen dünyada ekmek, su, gibi ihtiyaçlar listesine giren araba ihtiyacının belli bir kısmını kolaylıkla karşılayabilmektedir.

Ankara Oto Kiralama firmalarından olan Sevgi Oto Kiralama ; Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin ve Yurtdışında çalışan orada yaşayan gurbetçilerimizin de genellikle yaz mevsiminde Türkiye’ye gelmesi ile ülkemizde ciddi bir turist yoğunluğu yaşanmaktadır. Bu turistlerin araç ihtiyaçlarının %85-%95 arasındaki oranını oto kiralama işi yapan rent a car ofisleri karşılamaktadır. Dünya genelinde etkin olan salgın hastalık sebebi ile turizm sektörü ağır bir yara almıştır, buna bağlı olarak da rent a car firmalarının da arabaları elinde kalmıştır.

İç Anadolu’nun tek havaalanı olan Esenboğa Havalimanı‘na yaz aylarında günlük ortalama 3000-10000 arası gurbetçi ve yabancı turist gelmektedir. Buraya gelen misafirlerimizin bir çoğu buradan kara yolu ile memleketlerine geçmektedirler. Buda Ankara Oto kiralama işi ile uğraşan rent a car ofislerine ciddi bir iş yükü yüklemesidir. Maalesef ki bu sene geçen senelere göre gelen misafir sayısındaki düşüş herkesi olduğu gibi bizi de endişeye sokmaktadır.

Ankara Oto Kiralama firmalarından olan Sevgi Oto Kiralama olarak Önce SAĞLIK diyerek sizlere iyi günler diler,

Sınırsız km, Full renta car kaskosu olan kiralık araç filomuzla keyifli sürüşler dileriz.