Filo Kiralama!

Filo Kiralama!

Filo Kiralama ! nedir ! Şirketime ne avantaj sağlar! bütün sorulara dilimiz döndüğünce sizlere anlatmaya çalışacağız. Ankara Araba Kiralama firmalarından olan Sevgi Oto Kiralama olarak filo kiralama konusunu ele aldık;

Filo kiralama, araç satın almak yerine ihtiyaca yönelik uzun süreli araç kiralama işlemine verilen isimdir. Şirketler, filo kiralama yöntemi sayesinde bir çok farklı alandan avantaj elde etmiş olurlar.

Filo Kiralama Da Vergi Avantajları Nelerdir!

Filo Kiralama da Vergi Avantajları nelerdir! sorununa cevabımızı bu makalemizde vermeye çalışacağız.

  • Araç Yenilemede sağlanan kolaylık : Şirketler araç yenilemeye ihtiyaç duyduklarında satın almış oldukları araçları ikinci el değerine göre satışa çıkarırlar. Bu da defter değeri ile satış değeri arasında ki fark yüzünden şirkete çıkacak vergi yükümlülüğünü ödemesi anlamına gelir. Hem aracın değerinin düşme riski, hem de vergi zorunluluğu filo kiralama ile ortadan kalkar. Filo kiralama da vergilendirme söz konusu değildir.
  • KDV indirimi : Araç satın alma durumunda şirketinize çıkacak KDV bedeli maliyete ilave edildiğinden, indirilecek rakamın KDV olarak kullanım söz konusu olamaz. Filo kiralama durumunda ise kira faturasında yer alan KDV’nin tamamı indirilecek KDV olarak kullanılabilir. Araç Kiralama faturaları muhasebede “gider” adı altında görülür.Böylece şirketler filo kiralama ile KDV indiriminden faydalanmış olur.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) : Şirketinize araç satın alma durumunda Motorlu Taşıtlar Vergisi kanunen kabul edilmeyen gider olarak kabul edilir.Filo Kiralama da ise Motorlu Taşıtlar Vergisi, Araç Kiralama bedelinin içerisinde yer alır.Buda şirketinize yine MTV bedelinin gider olarak gösterilebileceği ve vergiden düşürüleceği anlamına gelir.
  • Araç Bakım Ödemeleri : Şirketiniz için satın aldığınız aracın muayenesi, Araç bandrolü, ve bunun gibi vergi bazlı ödemeler yine KDV’de olduğu gibi filo kiralama durumunda gider olarak gösterilebilir.Araç satın aldığınızda ise bu ödemeleri gider olarak gösteremezsiniz.

Peki Filo Kiralama yapmanın Diğer finansal avantajları nelerdir!

Filo Kiralama nın vergi kolaylıkları dışında diğer finansal avantajları da vardır diyen Ankara Araba Kiralama firmalarından olan Sevgi Oto Kiralama ;

  • Boşa yapılan harcama yok : Aracı ne kadar kullanırsanız o kadar süre için ödeme yaparsınız.
  • Muhasebe kayıtlarında kolaylık : Filo kiralama ile araçlar şirket varlıklarına eklenemez.
  • Bilançonuz güçlü olur : Vadesi gelmemiş ileri tarihli kira bedelleri mali borçlar arasında yer almayacağından bilançonuz güçlü görünür. Borçlanma kapasitesi ile ilgili bir sorun yaşamazsınız.
  • Taksitli ödeme avantajı : Araç satın aldığınızda toplu olarak, bir seferde nakit çıkışı yapmak zorunda kalırken, filo kiralama ile aylık sabit ücretler ödersiniz ve bu bütçenizi sarsmaz.

Ankara Araba Kiralama firmalarından olan Sevgi Oto Kiralama olarak sizlere 7/24 hizmet etmekten mutluluk duyarız.